nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

герб Скадовська
герб города

Підписка на новини містУкраїнські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валютПРО МІСТО       ПІДПРИЄМСТВА ТА БІЗНЕС
ГУМАНІТАРНА СФЕРА       СЕРВІС ТА ВІДПОЧИНОК
17-12-2014

Скадовськ: Безплатно-платна медицина

Треба мати план. План – це ноти, по яких грають. І тоді не важливо, соло це, тріо чи великий симфонічний оркестр. Хороша музика завжди заворожує, навіть якщо це звичайний “Щедрик” в обробці Леонтовича, адаптований до американського фільму “Сам удома”.

Чому ми беремо іноземний зразок кулі, але куля українського зразка у нас не виходить. Виходить щось інше, те, з чого кулі не зробиш.

Взяти хоча б медицину. Галузь, що давним-давно потребує реформи. Про неї заявлено новим міністром охорони здоров’я Олександром Квіташвілі. Днями він зробив іншу сенсаційну заяву: зі страховою медициною доведеться почекати. Українські медичні заклади до неї не готові. Страхові компанії не візьмуться працювати із українськими лікарнями через неналежну матеріальну базу.

- І не лише це, – додає головний лікар Скадовського центру первинної медико-санітарної допомоги Алла Хмельова. – В Україні багато старих людей. Сподіваємось, у нашого міністра є план Б.

Я ж хочу познайомити читачів із реформованими медичними закладами Скадовської центральної районної лікарні, які в новому статусі пропрацювали рік. Можливо, цей досвід підкаже нам, куди рухатися далі. Поки пишеться для охорони здоров’я українців партитура.

Якомога швидше


- Подивіться, через всю Україну протікає Дніпро. Праворуч від головної річки країни знаходяться області, в яких стартував пілотний проект реформування медицини, – показує на карті України головний лікар Скадовської ЦРЛ Віктор Турик. – Ліворуч Дніпра знаходяться області, в яких поки що медичні заклади діють за радянським зразком.

В Херсонській області у проекті не беруть участі медичні заклади Херсона та Голої Пристані. Всі інші – задіяні.

Пілотний проект триває трохи більше року, і вже можна робити перші висновки. Не дуже втішні чи навпаки, оптимістичні. Спробуємо розібратися.

Отже, в Скадовському районі віднедавна чотири головних лікарі. І, відповідно, чотири медичні структури. Стоматологічна поліклініка. Про неї – іншим разом. Відділення швидкої невідкладної допомоги, яким керує Валерій Березовський, Центральна районна лікарня із головлікарем Віктором Туриком, і Скадовський центр первинної медико-санітарної допомоги на чолі з Аллою Хмельовою. Усі заклади – державні, крім стоматполіклініки.

За великим рахунком, ми, потенційні хворі, не повинні знати, скільки у нас головних лікарів. Нас хвилює інше: чи зможемо ми у рідному місті, селі отримати кваліфіковану медичну допомогу на найвищому рівні?

- Навіщо було виокремлювати, скажімо, невідкладну допомогу? Вона взагалі підпорядковується Херсону.


-Уявіть, – пояснює Віктор Турик,- на 61 кілометрі (Кримська траса – прим. авт.), ближче до Каланчака, але на території Скадовського району, сталася аварія із тяжкими для людей наслідками. Від Скадовська кареті швидкої допомоги їхати 40 хвилин. Від Каланчака – 15. Ми, звичайно, завжди домовлялися із колегами із сусіднього району, і вони виїжджали на транспортну пригоду.

Сьогодні ж кому виїжджати із гаража вирішують в Херсоні. Вони направляють автомобіль екстреної допомоги. Це, звичайно, зменшує ризики втрати здоров’я і навіть життя постраждалих в автокатастрофі. Крім того, раніше швидка допомога Скадовського району мала дві бригади медичних працівників. Тепер їх три. А отже, екстрена медична допомога має більше можливостей. Але проблеми лишилися. Наприклад, аварія на кордоні Миколаївської і Херсонської областей. Кому опікуватися потерпілими? Куди їх везти? Далеко – але на територію області, де сталося ДТП, чи близько, але в сусідню область? Хоча не було такого випадку, щоб комусь не надали допомогу чи карета швидкої відмовилася виїжджати.

Це стосується надзвичайних випадків, коли лік іде хвилинам і навіть секундам.

Що до снаги сімейному лікарю?


Але ж люди хворіють несподівано і часто – несмертельно, проходять профілактичні або обов’язкові медичні огляди, лікують хронічні захворювання.
В Скадовському районі, як і скрізь в районах, що взяли участь у пілотних проектах, медичну допомогу розділили за європейським зразком на первинний, вторинний і третинний рівні.

Первинний рівень – це передовий край. Так звана сімейна медицина. Вторинний – це консультації та лікування у вузькопрофільних спеціалістів. Третинний рівень передбачає надання медичної допомоги на рівні області та Києва. В Скадовську всього два сімейних лікаря. Тому їхню функцію виконують терапевти та педіатри.

Як же працює сьогодні Скадовська поліклініка і стаціонар, фельдшерсько-акушерські пункти у селах. Чи якесь покращання настало, чи стали лікуватися по-новому?


Алла Хмельова детально розповідає, як сьогодні працює первинна ланка медичної допомоги:


- Реформа медичної галузі розпочалася при Леонідові Кучмі. Й кожен президент намагався щось зробити для медицини. У 2013 році за рішенням районної ради із структури центральної районної лікарні виділився як окрема юридична одиниця комунальний заклад Скадовський центр медико-санітаної допомоги (ЦМСД).

- Чим краще для жителів району? Не можуть бути реформи заради реформи.


- Ми окремий юридичний підрозділ із своїм бюдетом, кошторисом.

- Фінансуєтесь?…


- Із районного бюджету.- Алла Василівна продовжує розповідь:
– Первинна медична допомога надається в амбулаторних умовах або за викликом удома. Сюди входить консультація, діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, профілактичних засобів. Якщо потрібно, хворий отримує направлення для надання йому вторинної чи третинної допомоги.

Первинну допомогу в Скадовському районі надають 7 амбулаторій загальної практики сімейної медицини – одна міська і шість сільських, три фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) і 21 – фельдшерський пункт. Створили з 6 жовтня п.р. шість медпунктів тимчасового базування в маленьких селах Труд, Новоселівка, Біленьке, Зелене, Мала Олександрівка, Грушівка. Тобто жителі навіть найменших і найбільш віддалених сіл можуть отримати медичну допомогу вдома. Ми домовилися із жителями села про використання їхніх будинків для прийому хворих лікарем.

Крім того, лікарі працюють не до двох годин дня, як раніше. Їхній робочий день триває з восьмої ранку до 18.00. Влітку, у зв’язку із напливом відпочивальників, працювали до 20.00. Прагнемо, щоб населенню було зручно отримувати медичну допомогу. Раніше потрібно було встигнути пройти, наприклад, флюрографію до години-другої. Тепер можна відвідати кабінет флюрографії до 16.00. Так само вирішилось питання із денним стаціонаром. Якщо рік назад хворий зранку міг зробити укол, а ввечері йому доводилось шукати, хто б зробив ін’єкцію, то сьогодні із цим завданням справляється поліклініка. Так само – отримати фізпроцедури.

На нашому балансі перебувають пересувний флюорограф, мікроавтобус і дві “ниви”. Плюс медичні автомобілі в сільських ФАПах. До речі, дуже виручають автомобілі, надані Юлією Тимошенко, у час її прем’єрства. Їх критикували і було багато негативу, однак можемо констатувати, що ці автомобілі долають бездоріжжя, у них є кондиціонер, а отже, можна доставляти хворих, особливо влітку, у нашу південну спеку, в оптимальному кліматичному режимі. На жаль, таких автомобілів усього три. Але вони доказали свою цінність. Пам’ятаєте, як за часів Януковича деякі лікарні отримали дорогі реанімобілі із дешевим начинням? У випадку із медичними авто Тимошенко – усе чесно.

Хочу наголосити, що у нас немає чиновників від медицини. І я, і заступник головного лікаря Тетяна Василівна Грищенко, і Віктор Васильович Топіха – звідувач міською амбулаторією, ведуть прийом хворих.

Завдяки автономному фінансуванню сільська медицина нарешті дочекалася грошей. Невеликих, але є якийсь прогрес. ФАПи почали регулярно отримувати дезінфікуючі засоби, Відремонтували систему опалення у Тарасівському ФАПі, пічне – в Дарівці та Великій Андронівці. Придбали дорогу флюорографічну трубку для флюорографа і генератор.В амбулаторіях у селах Красне та Михайлівка відновили теплопостачання. І наша гордість – електронні ваги для немовлят. Їх отримали десять фельдшерських пунктів. Електроконвектор поїхав у Таврійський ФАП і електричний водонагрівач – у Приморський. Всі сільські медичні заклади забезпечені вугіллям та дровами.

- В Антонівці теж тепло?


- Звичайно.

- Я зрозуміла. Але ж є у вас і недоліки у наданні медичних послуг. Мені стало відомо, що, наприклад, восени місяць не працювало дитяче відділення, тому що єдиний педіатр стаціонару пішов у відпустку – поїхав у Донецьк до 70-річної матері.Про це повідомив головний лікар Скадовської ЦЛР Віктор Ананійович Турик.


- Так, кадри – наша проблема. Без педіатрів працює в районі 13 фельдшерських пунктів.

По місту лікарями ми забезпечені на 58 відсотків, по селах – на 79,2 відсотка. Інша проблема – поважний вік наших лікарів. Більшість з них – пенсіонери. Дуже глибокі пенсіонери. Середнім медичним персоналом ми забезпечені краще. По Скадовську – майже на 95 відсотків, по сільських лікувальних закладах – на 90 відсотків. Навчаємо 10 лікарів-інтернів. Сім з них – загальної практики сімейної медицини, двох – педіатрів і одного терапевта.

- Скадовськ – чудове приморське місто. Невже немає бажаючих їхати сюди лікувати?


- Відповідь на ваше запитання: житло і зарплата. Скадовські лікарі отримують найменше серед своїх колег в області. Середня заробітна плата – 1600 гривень. Зняти квартиру коштує 600 – 800 гривень. Що лишається на прожиття? Якщо у селах мене запрошують на виконкоми, допомагають вирішувати якісь питання, наприклад, з тим же пересувним флюорографом, то у місті питаннями лікарні ніхто дуже не переймається. Невже немає власності, що належить місту, яку можна перетворити на гуртожиток?

Наші сімейні лікарі оснащені фонендоскопами та градусниками. Тоді як за кордоном сімейний лікар може зробити самостійно кардіограму, аналіз крові, УЗІ для встановлення діагнозу. Ми ж хворих “ганяємо” по кабінетах.

- Як ви оцінюєте майбутнє сімейної медицини? Є перспектива?


- Ми бачимо перспективу. За таким принципом працює медицина Англії, наприклад. Дуже вигідно для тієї ж родини, коли лікар веде всіх її членів від народження до зрілого віку. Наприклад, у сім’ї дорослі страждають від ожиріння. Отже, дитині можна скласти раціон, який убезпечить її від цього захворювання і супутніх – вад серця, високого тиску тощо.

Так, проблем багато, ми їх вирішуємо, як можемо. Коли не надійшло туберкуліну, приватна аптека “Максім” виділила близько 400 доз щеплень від туберкульозу. Завдяки пробам Манту ми виявили три хворі дитини на туберкульоз – у Красному, Тарасівці та Скадовську.

Так, ми працюємо на застарілому обладнанні, потрібно облаштувати у сільських медзакладах санвузли. Та й поліклініці – 30 років. Потрібно відремонтувати дах. Сьогодні йде ремонт центрального входу.

Скадовськ – місто-курорт. Влітку ми приймаємо у рази більше хворих. Могли б надавати послуги із лікувальної фізкультури, інгаляції тощо. Але для цього з лікарняних установ повинна піти бідність.


ХЕРСОНСКАЯ ПРАВДА

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2020
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
TyTa